nükleer etki modellemesi1

Şehirler üzerindeki etki modellemesiŞehirlerin yanıp yok olması

Büyük bir şehre yönelik gerçekleşecek nükleer bir saldırı sonucunda oluşacak ölü sayısı, on ya da yüz binlerce değil milyonlarca olacaktır.
Bilim insanları, çeşitli şehirlere gerçekleştirilebilecek bir nükleer saldırının yol açacağı yıkıcı insani sonuçların bir modelini çıkardılar. Bazı yerlerde kilometrekareye 100,000 kişinin düştüğü bir nüfus yoğunluğuna sahip olan Bombay (Hindistan) gibi bir şehre atılan Hiroşima bombası büyüklüğünde bir bombanın, ilk haftalarda, 870,000 kişinin ölümüne yol açacağı tahmin ediliyor. A 1-megaton bomba, ilk anda milyonlarca insanı öldürebilir ve bu sayı zamanla artabilir.
New York limanında üzerinde gerçekleşecek A 12.5-kilotonluk bir nükleer patlama, 11 Eylül saldırıları sonucu ortaya çıkan yaralı ve ölü sayısından çok daha fazla yaralı ve ölünün olmasına neden olacaktır. Patlama ve termal etkiler anında 52,000 kişiyi öldürecektir. 238,000 kişi patlamadan kaynaklı olarak doğrudan radyasyona maruz kalacak. Milyonlarca insan radyoaktif atıklara maruz kalacak. Toplam olarak 200,000 fazla sayıda insan ölecek.

Geniş kapsamlı nükleer savaş

nükleer etki modellemesi2

Çok sayıda nükleer patlamanın gerçekleştiği bir savaşın etkileri, insanlığın bugüne kadar hiç görmediği büyüklükte olacaktır. Eğer, ABD ve Rusya’nın büyük şehirlerine 500 savaş başlığı atılırsa, ilk yarım saatte 100 milyon kişi ölecek ve on milyonlarca insan ölümcül şekilde yaralanacaktır. Her iki ülkede de radyoaktif atıklar her yere dağılacaktır. İlerleyen aylarda çok sayıda Amerikalı ve Rus, radyasyondan kaynaklı hastalıklar ve salgınlar hastalıklar nedeniyle ölecektir.

♦