nükleer patlama1

Patlama, sıcaklık ve radyasyonNükleer bir patlamaının ortaya çıkardığı ateş topunun yayılabileceği en geniş alana ulaşması sadece 10 saniye alıyor ama etkileri on yıllar boyunca devam ediyor.
Nükleer bir patlama sonucunda, büyük bir patlama, sıcaklık ve radyasyon biçimlerine devasa bir enerji ortaya çıkıyor. Büyük bir şok dalgası bir saat içinde yüzlerce kilometrelik bir hıza ulaşıyor. Bu patlama çevredeki insanları hemen öldürüyor, akciğer yaralanmalarına, kulak hasarına ve iç kanamaya neden oluyor. İnsanlar ayrıca çöken binalar ve patlama nedeniyle havaya uçan objeler nedeniyle de yaralanıyorlar. Termal radyasyon o kadar yüksek oluyor ki patlamanın gerçekleştiği bölgedeki hemen her şey buharlaşıyor. Bu aşırı sıcaklık, ağır yanıklara yol açıyor ve geniş bir alanda yangınlar çıkmasına neden oluyor ve bu yangınlar birleşerek ateş fırtınalarını oluşturuyor. Yer altı sığınaklarında bulunan insanlar bile oksijensizlikten ya da karbon monoksit zehirlenmesinden ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Radyasyon

Nükleer silahlar, konvansiyonel silahlardan farklı olarak, iyonlayıcı radyasyon salarlar: yani radyoaktif materyallerden çıkan parçacıklar ve ışınlar. Yüksek dozda radyasyon hücreleri öldürür, organlara zarar verir ve hızlı ölüme yol açar. Düşük dozda radyasyon, hücrelere zarar verir, kansere, genetik bozulmalara ve mutasyonlara yol açar. İnsanlarda lösemi türleri ya da kan kanseri ve aynı zamanda tiroid, akciğer ve göğüs kanseri gibi kanser türlerine yol açar.
Radyasyona maruz kalan çocuklarda, patlamadan beş yıl sonra lösemi ve tiroid kanseri ortaya çıkmaya başlar, on yıl sonra bir ömür boyu devam edebilecek olan diğer kanser türleri görülmeye başlanır. Radyasyona maruz kalmak ayrıca kalıtsal etkilerin ortaya çıkması riskini artırır. İnsanlar radyasyona dışsal (hava, su ve topraktaki parçacıklar) ya da içsel (nefes alarak, yiyerek ya da içerek) maruz kalabilirler. Radyoizotopların çoğu bitkilerde ve hayvanlarda ve dolayısıyla gıda zincirinde yoğunlaşır.

nükleer patlama2

100-kt’luk bir nükleer bombanın etkisi

• 3 km erim Güneşten daha sıcak bir ateş topu ve 100,000 tonluk TNT’ye eşit bir güç herkesi öldürür.
• 5 km erim İnsanların büyük çoğunluğu patlamadan kaynaklanan yaralamalardan ve nefes alamamaktan dolayı hemen ölür ve haftalar içinde radyasyonun etkisi yine ölümlere neden olur.
• 10 km erim İnsanların yarısı travma ve yanıklardan dolayı ölür. Kalanlar da bir süre sonra radyasyon ve yangınlar nedeniyle hayatını kaybederler.
• 80 km erim Radyoaktif atıklar yayılır. Zamanla binlerce insan radyasyondan kaynaklanan hastalıklar ve kanser nedeniyle ölür.

♦