obama-hirosimayi-ziyaret-ediyor-ancak-abd-nukleer-cephaneligini-modernize-etmeye-devam-ediyor

Obama Hiroşima’yı ziyaret ediyor ancak ABD nükleer cephaneliğini modernize etmeye devam ediyor25 Mayıs, 2016

ABD Başkanı Barack Obama, 1945’de üzerine atılan atom bombası sonucunda 140,000 kişinin hayatını kaybettiği Hiroşima’yı ziyaret etmeye hazırlanıyor. Ancak bu arada ABD 1 trilyon dolarlık bir bütçe ile nükleer silahlarını modernize etmeye ve böylece önümüzdeki yıllar boyunca ABD’nin nükleer silah sahibi bir devlet olarak kalmaya devam etmesini sağlamaya devam ediyor.

Obama yönetiminin daha küçük ancak hedefe daha iyi odaklanan – yani “daha kullanışlı” – yeni nükleer füzeler geliştirdiği söyleniyor ve ayrıca Obama yönetimi bugüne kadar nükleer silahların yasaklanmasına yönelik bütün görüşme girişimlerini boykot etti.

ICAN sözcüsü Beatrice Finn, “Obama’nın Hiroşima ziyareti nükleer silah kullanımı riskinin Soğuk Savaş’tan bu yana en yüksek olduğu bir zamanda gerçekleşiyor. Geçtiğimiz son yedi yılda ABD’nin nükleer silah politikası, özellikle nükleer silahların yasaklanmasını hedefleyen yeni bir sürecin başlamasını boykot etmesi, Obama’nın bu alanda bir değişim yaratabileceğini düşünenler için tam bir hayal kırıklığı oldu” dedi.

Başkan Obama’nın 2009’da Prag’da yaptığı “soğuk savaş döneminden kalma düşünme biçimine son verme” ve ABD ve müttefiklerinin güvenlik stratejilerinde nükleer silahlara biçilen rolü azaltma çağrısı eyleme geçmedi. Nükleer silah sahibi bütün devletler ve ABD’nin nükleer şemsiyesi altında bulunan devletler, aksi yöndeki vaatlerine rağmen, güvenlik stratejilerinde nükleer silahlara bağlı kalmaya devam ediyorlar.

Hiroşima’da Obama’ya, kendisi de aynı zamanda nükleer silahlar konusunda eleştirilere maruz kalan, bir yandan silahsızlanma çağrısı yaparken diğer yadan ABD’nin nükleer silahlarına dayanmaya devam eden ve nükleer silahları yasaklayan yeni bir anlaşmaya karşı çıkan Japonya Başbakanı Shinzo Abe eşlik edecek.

Obama yönetimi, nükleer silah sahibi olmayan devletlerin nükleer silahların yasaklanması yönündeki giderek büyüyen hareketine, yani İnsani Vaat’e (Humanitarian Pledge) dahil olmayı başaramadı. Mayıs ayının başında ABD, Birleşmiş Milletler Genel Kurul’u tarafından nükleer silahsızlanma alanındaki yeni yasal önlemleri tartışmak üzere düzenlenen Çalışma Grubu toplantısını protesto etti. Japonya BM toplantısına katıldı ancak sadece nükleer silahları yasaklayan bir anlaşmanın görüşmelerine başlanmasına karşı çıkmak için. Japonya toplantıda ulusal güvenliği için nükleer silahların gerekli olduğunu iddia etti. ABD ve nükleer silah sahibi diğer devletler boykot etmiş olmasına rağmen, dünya devletlerinin büyük çoğunluğu nükleer silahları yasaklayan yeni bir anlaşmanın görüşmelerine başlamaya hazır.

Barış Gemisi’nden Akira Kawasaki, “Bu devletler Mayıs ayında Cenevre’de düzenlenen BM toplantısına katılmadıkları ya da katıldıklarında da tek yaptıkları şey karşı çıkmak olduğu göz önüne alındığında nükleerden arındırılmış bir dünya yönündeki çağrıları gerçekten çok ironik. Eğer bu iki lider nükleer silahsızlanma konusunda ciddiyse o zaman neden nükleer silahları yasaklanması çağrısı yapan küresel harekete katılmıyorlar?” dedi. “Hiroşima’yı ziyaret etmek yeterli değil. Bu ülkelerin nükleer silahsızlanma konusunda ne kadar samimi olduklarını gösteren gerçek test nükleer silahları yasaklayan yeni bir anlaşmanın görüşmelerinin başlaması sürecine destek verip vermeyecekleri olacaktır.”

ICAN sözcüsü Beatrice Finn ise, “Prag’daki konuşmasından sonra Obama nükleer silahsızlanma konusunda tüm dünyaya liderlik etme şansını kaybetti. Bir ABD Başkanı Hiroşima’yı ilk kez ziyaret ediyor olmasına rağmen, nükleer silahsızlanma konusundaki hareket 120 nükleer silah sahibi olmayan devletin başını çektiği ve İnsani Vaat bildirisinin imzalanmasıyla başlayan girişime dayanıyor. Dolayısıyla ABD’nin yapması gereken buna dahil olmaktır” dedi.

♦