Nükleer Silahların Yıkıcı İnsani Sonuçları Üzerine Devletler Konferansı Hakkında – OsloNükleer silahların yıkıcı insani sonuçları üzerine yapılan konferans, nükleer silahları tamamen yasaklayan bir anlaşmanın imzalanmasının zeminini hazırlıyor.

Nükleer silahların yıkıcı insani sonuçları üzerine Oslo’da yapılan konferans, Meksika’nın bir sonraki konferansa ev sahipliği yapacağını açıklamasıyla sona erdi. Konferansta birçok devlet ve organizasyon, bir nükleer bombanın patlamasının küresel sonuçlarını anlamanın, nükleer silahları yasaklamak ve ortadan kaldırmanın ilk adımı olması gerektiği konusunda anlaştı.

130 devlet, OCHA, UNDP VE UNHCR gibi BM örgütleri ve Uluslararası Kızıl Haç örgütü ve ICAN, Norveç Dışişleri Bakanlığı’nın ev sahipliği yaptığı uluslararası konferansta bir araya gelerek, nükleer silahların kullanılmasının çevre, sağlık ve gelişim açısından sonuçlarını tartıştılar, bu konuda yaptıkları çalışmaların sonuçlarını paylaştılar. Yaptıkları tartışmalar sonucunda böyle bir patlamaya gerekli ve yeterli yanıtı verebilecek hiçbir uluslararası planın olamayacağı sonucuna vardılar. Bu konudaki gerçekler ve kanıtlar ortaya çıktıkça, bir çok devlet, insanlığın acı çekmesine yol açan bu silahların kazara ya da bilerek kullanılmasını engellemek konusunda sorumlu olduklarını vurguladı.

Meksika’nın bir sonraki toplantıya ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu ilan etmesi, nükleer silahların yıkıcı insani sonuçlarının tartışılması ve bütün devletlerin nükleer silahların yasaklanması ve rotadan kaldırılması konusunda görüş alışverişinde bulunması için yeni bir platform sağlayacak.

Dr Rebecca Johnson, ICAN sözcüsü:

Bu konferans gösterdi ki nükleer silahların kullanılması nükleer silah sahibi olan ve olmayan devletlerde iklim, çevre, insanlık açısından kitlesel bir yıkıma yol açabilir. Bu küresel yıkım, herkese bunun olmasını engelleme sorumluluğunu ve hakkını veriyor. P5 (ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin) burada gerçekleşen diyaloğa katılma fırsatını kaçırdı fakat bu durum buradaki devletleri bir adım daha atmaktan alıkoymadı. Tam tersine, Meksika’nın bir sonraki toplantıya ev sahipliği yapacağını açıklaması, nükleer silah sahibi devletlerin ne kadar önemli bir role sahip olduğunu gösteriyor.

Thomas Nash, ICAN Yürütme Kurulu üyesi:

Bu konferans nükleer silahların tamamen oprtadan kaldırılmasına doğru giden sürecin başlangıcıdır. İlk defa devletler nükleer silahların insani sonuçlarını konuşmak için bir araya geldiler. 130 devlet, bu silahların yarattığı dehşet ve bu silahların yasaklanması için sorumluluk alabilecekleri ve almaları gerektiği gerçeği ile yüzleşmeyi seçtiler.

Dr Bob Mtonga, ICAN Yürütme Kurulu üyesi:

Bu konferans bize, nükleer silah sahibi olmayan ve bunu reddeden, Nükleersiz Bölge’ler oluşturan devletlerin, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünyanın kurulmasında ne kadar önemli bir rol oynadıklarını gösterdi.

Konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki kaynakları kullanabilirsiniz. Kaynaklar şu anda İngilizce olmakla birlikte kısa süre içerisinde Türkçeye çevrilecektir.

Desmond Tutu’nun Guardian’da yayınlanan makalesi:

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/mar/04/nuclear-weapons-must-be-eradicated

Konferansın açılışında gösterilen ve ICAN tarafından hazırlanan video:

ICAN Hakkında

ICAN (Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya), hükümetlerin, nükleer silahları yasaklayan bir anlaşmanın imzalanması görüşmelerine bir an başlamaları için dünya çapında faaliyet gösteren küresel bir kampanyadır. 2007’de faaliyetlerine başlayan ICAN 70 ülkede 300 organisazyon ile birlikte çalışmaktadır.

Web-sitesi: http://icanturkiye.org | http://icanw.org

Kaynaklar

Nükleer silahların yıkıcı sonuçları hakkında daha fazla bilgi için:

Nükleer silahların yıkıcı sonuçları (2012)
İndirmek için
: yikici-insani-hasar-icanturkiye.pdf

Arife Köse (ICAN Türkiye Koordinatörü)

Tel: 0090 (538) 263 45 35
E-mail: arife@icanw.org
Twitter: @ICANTurkiye
Facebook: http://facebook.com/groups/icanturkiye

♦