nükleer cephaneler1

Nükleer cephanelerGünümüzde dokuz ülkenin toplam 17,000 adet nükleer silahı bulunuyor. ABD ve Rusya, nükleer silahlarının 2,000 tanesini yüksek alarm durumunda tutuyorlar – yani birkaç dakika içinde ateşlenebilir durumda. Bu silahların bir çoğu, 1945 yılında Japonya’ya atılan atom bombasından çok daha güçlü. Tek bir savaş başlığı, eğer büyük bir şehir üzerinde patlatılırsa, milyonlarca kişiyi öldürebilir ve etkisi onyıllar boyunca devam eder.

Nükleer devletlerin silahsızlanma konusundaki başarısızlıkları, diğer ülkelerin nükleer silah sahibi olma riskini artırmaktadır. Nükleer silahların yayılmasını ve kullanılmasını önlemenin tek yolu, bir an önce bu silahları ortadan kaldırmaktır. Nükleer silah sahibi devletlerden bazıları nükleersiz bir dünya istediklerini söylemiş olsalar da, cephanelerini ortadan kaldırmak üzere bir detaylı bir plan geliştirme konusunda başarısız oldular ve bu silahlarını modernize etmeye devam ediyorlar.

ÜLKE NÜKLEER PROGRAM

CEPHANENİN MİKTARI

ABD Nükleer silah geliştiren ilk ve bu silahı bir savaş sırasında kullanan tek ülke. Nükleer cephanesine, diğer bütün ülkelerin toplamından daha fazla para harcıyor.

 7,700 savaş başlığı

Rusya Nükleer silah geliştiren ikinci ülke. En büyük nükleer cephaneliğe sahip ülke ve savaş başlıklarına ve sevkiyat sistemlerine büyük yatırım yapıyor.

 8,500 savaş başlığı

İngiltere İskoçya’da, her biri 16 Trident füzesi taşıyan nükleer denizlatılardan oluşan bir filosu bulunuyor. Nükleer güçlerinin bakımını yapmak ya da ortadan kaldırmak konusunu tartışıyor.

 225 savaş başlığı

Fransa Nükleer savaş başlıklarının büyük çoğunluğu, M45 ve M51 füzeleriyle donatılmış olan denizaltılarda bulunuyor. Gemilerden birisi sürekli devriye geziyor. Savaş başlıklarından bazıları ayrıca uçak tarafından da atılabiliyor.

 300 savaş başlığı

Çin ABD ve Rusya’dan çok daha küçük bir nükleer cephaneliği var. Savaş başlıkları hava, kara ve denizden fırlatılabilir durumda. Nükleer cephaneliğinin sayısını şu anda artırmıyor.

 250 savaş başlığı

Hindistan Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi vaatlerine ayrkırı olarak nükleer silah geliştirdi. Sürekli nükleer silah sayısını artırıyor ve taşıma sistemlerini geliştiriyor.

 90–110 savaş başlığı

Pakistan Nükleer cephanesi ve ilgili altyapısını geliştiriyor. Geçtiğimiz yıllarda nükleer cephanesinin büyüklüğünü artırdı.

 100–120 savaş başlığı

İsrail Nükleer silah cephanesi konusunda belirsizlik politikası izliyor, nükleer silahı bulunuduğunu ne kabul ediyor ne de inkar ediyor. Sonuç olarak, İsrail’in nükleer cephanesi hakkında çok az bilgi ya da tartışma var.

 80 savaş başlığı

Kuzey Kore Nükleer programı henüz çok yeni. Nükleer silah cephaneliği muhtemelen 10’dan daha az sayıda savaş başlığından oluşuyor. Bunları taşıma kapasitesine sahip olup olmadığı bilinmiyor.

<10 savaş başlığı

Toplam

17,300 savaş başlığı

Source: Federation of American Scientists 2013

Sorunun diğer yüzü

Beş Avrupa ülkesi, NATO nükleer paylaşım anlaşmasından dolayı, ABD’nin nükleer silahlarını kendi topraklarında bulunduruyorlar ve muhtemelen iki düzine daha devletin, ABD’nin nükleer silahlarına dayalı bir güvenlik politikası var. Üstelik, nükleer enerji ya da araştırma reaktörleri nükleer silah üretimine yönlendirilebilecek olan 40 yeni devlet bulunuyor. Nükleer uzmanlık, daha fazla sayıda ülkenin nükleer silah geliştirmesi riskini artırıyor.

 

Nükleer silah sahibi devletler ABD, Rusya, Fransa, Çin, İsrail, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore
 

Topraklarında nükleer silah bulunan ülkeler

Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda, Türkiye
 

Nükleer ittifaklar içindeki ülkeler

Arnavutluk, Avustralya, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Japonya, Letonya, Litvanya, Luksemburg, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya

 

♦