kuzey kore

Kuzey Kore’nin nükleer deneme yapmasını şiddetle kınıyoruz12 Şubat 2013 – Kuzey Kore’nin nükleer deneme yapmasını şiddetle kınıyoruz!
ICAN (Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya), Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin gerçekleştirmiş olduğu nükleer denemeyi şiddetle kınamaktadır. Bu deneme, nükleer silahların kullanılması potansiyelini artırmaktadır.
ICAN eş sözcüsü Akira Kawasaki, “Halen nükleer silaha sahip olan devletler, bu silahların varlığını kendi güvenliklerini sağlama gerekçesiyle meşrulaştırıyorlar. Ancak bu silahlar nükleer silahların yayılmasını teşvik etmekten başka bir işe yaramıyor” dedi. Kawasaki sözlerine şöyle devam etti, “Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti gibi ülkelerin bu silahları daha da geliştirmesini engellemenin yolu uluslararası bir andlaşma ile bu silahlara verilen değeri ortadan kaldırmaktır”.
Kuzey Kore’nin gerçekleştirmiş olduğu bu üçüncü nükleer denemenin öncekilerden daha büyük olduğu söyleniyor ve bize nükleer silahların yayılmasını önleme ve nükleer silahsızlanma hedefini gerçekleştirme konusundaki geleneksel yaklaşımların işe yaramadığını gösteriyor.
ICAN eş sözcüsü Dr Rebecca Johnson, “Kuzey Kore’nin testleri, bu ülkenin farklı tiplerde nükleer silah yapabileceğini ve bunları Tokyo ve Seul gibi şehirler üzerinde patlatarak korkunç insanlık ve gezegen açısından korkunç sonuçlar yaratabileceğini göstermek üzere tasarlanmıştır” diyor.
Nükleer silahları kullanmanın insan sağlığı ve çevre üzerinde yaratacağı yıkıcı etkilerin bir benzeri daha yoktur. Bu etki ülke sınırlarını aşar ve nesiller boyu devam eder ve tüm gezegene büyük zarar verir.
Yıllardır atmosferde yapılan nükleer denemeler ve Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları, nükleer patlamaların insan sağlığı ve çevre açısından ne kadar büyük bir yıkım yaratabileceğini, bu etkinin sınırları aşabileceğini ve sonraki nesiller üzerinde hala nasıl etkili olmaya devam ettiğini kesin bir şekilde kanıtlamıştır. Fransa, Sovyetler Birliği, ABD ve İngiltere’nin, Pasifik, Nevada ve Kazakistan’da yaptığı nükleer denemeler bölgede yaşayan halklar ve çevre açısından korkunç sonuçlara yol açmıştır.
Unspeakable suffering – the humanitarian impact of nuclear weaponsadlı çalışmanın editörü Beatrice Finn, “Nükleer silahlar insanlık dışı ve kabul edilemez silahlardır. Hiçbir devlet bu silahlara sahip olduğu ya da olmak istediği için gurur duymamalıdır. Nükleer silah sahibi olmak güç sembolü değildir, tam tersine, bu silahların varlığını devam ettirmesi bize yol açtıkları ve açabilecekleri korkunç sonuçları hatırlatmaktadır” diyor.
Finn, “Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği son deneme bize, nükleer silah sahibi olmayan ülkeler de dahil olmak üzere, bütün ülkelerin, nükleer silahları tamamen yasaklayan bir andlaşma için bir an görüşmelere başlaması gerektiğini gösteriyor, ICAN’in, 2-3 Mart tarihlerinde Oslo’da düzenleyeceği Sivil Toplum Forumu’na 400’den fazla sivil toplum temsilcisi katılacak. Bu forum, nükleer silahların, Hiroşima ve Nagazaki’de olduğu gibi bir başka felaket yaratmadan bir an önce yasaklanması konusuna odaklanacak” diyor.
Not: Norveç’in resmi çağrısıyla, 4-5 Mart 2013 tarihlerinde, Oslo’da, nükleer silahların insanlık ve gezegen açısından oluşturduğu ve yarattığı yıkıcı tehditleri konuşmak üzere devletler düzeyinde bir konferans gerçekleştirilecek. Şu ana kadar 100 devlet bu konferansa katılacağını resmi olarak açıkladı ve Türkiye de bu ülkelerin arasında bulunuyor. Bu resmi konferanstan hemen önce 2-3 Mart tarihlerinde ICAN tarafından düzenlenen Sivil Toplum Forumu gerçekleştirilecek.
Arife Köse
ICAN Türkiye Koordinatörü
Tel: 0090 (538) 263 45 35
E-mail:arife@icanw.org
Web: www.icanturkiye.org

♦