incirlik

Kapımızdaki nükleer silah tehdidi: İncirlik Üssü09.09.2013 – Adana İncirlik Üssü’nde nükleer bomba olduğuna dair uluslararası bağımsız kuruluşlarca verilen bilgiler çerçevesinde Milli Savunma Bakanına sorduğumuz sorular Sayın Bakan tarafından kaçamak şekilde cevaplanmıştır. Milli Savunma Bakanı net olarak, “İncirlik’te nükleer silah yoktur” diyememiştir.
5 ay önce sorduğumuz soruya yeni verilen cevap savaş taleplerinin yoğunlaştığı bu günlerde çok anlam kazanmıştır.
AKP Hükümeti Suriye iç savaşına müdahil olup 100.000 den fazla kişi ölmesine rağmen arzu ettiği sonucu alamayınca Suriye’ye dışardan askeri müdahale için ABD’yi kışkırtarak savaşa dâhil etmeye çalışmaktadır. ABD de olası savaşta İncirlik Üssü’nün hedef olacağını hesapladığından vatandaşlarını acil görevliler dışında Adana’dan ayrılmaları konusunda uyarmıştır. Bu uyarılarla, savaşta hedef olduğu anlaşılan Adana İncirlik’teki nükleer silahlar, halkımız için hayati tehlike yaratmaktadır.Suriye ile olası bir savaş durumunda Türkiye’deki nükleer silahlar halkımızı hedef haline getirmektedir.
Halkımızın güvenliği ve geleceği, İktidarın gerçeklerden kopuk, ideolojik, iç siyaset tıkanıklıklarını açma manevrası gibi gizli emellerine alet edilemez. Mili Savunma Bakanı İncirlik Üssü’nün neden hedef haline geldiğini halka anlatmalı ve güvenlik önlemlerini almalıdır. Sayın Bakan, gerçek nedenini bilmiyorsa derhal istifa etmelidir. Milli Savunma Bakanlığı, kaçamak cevaplarla günün kurtarılmaya çalışıldığı bir görev yeri değildir.
Kamuoyuna saygı ile…

Prof. Dr. Aytuğ AYICI
CHP Mersin Milletvekili

♦