nükleer kıtlık1

İklimin bozulması ve kıtlıkHiroşima’ya atılan bomba büyüklüğünde 100 adet bombanın kullanıldığı bölgesel bir nükleer savaş küresel iklimi bozacak ve milyarlarca insanın kıtlık riskiyle karşı karşıya kalmasına neden olacaktır.
Nükleer silahlar, dünya üzerindeki kompleks yaşam biçimlerini çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamen yok etme yeteneğine sahip tek silah türüdür. Dünyadaki nükleer silahların yüzde 5’i oranında, yani 1,000 adet nükleer silahın kullanıldığı bir savaş dünyayı yaşanmaz hale getirebilir. Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslar arası Doktorlar (IPPNW – International Physicians for the Prevention of Nuclear War )’a göre, Hiroşima’ya atılan bomba büyüklüğünde 100 adet bombanın kullanıldığı bölgesel bir nükleer savaş küresel iklime ve tarımsal üretime o kadar büyük bir zarar verir ki milyarlarca insan kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalır. İnsan ırkının tamamen yok olmasına yol açmasa da, modern uygarlığın yol olmasına yol açacağını biliyoruz.

Güneş ışığı ve yağış miktarının azalması

Sınırlı bir nükleer savaşın sonucunda ortaya çıkacak olan duman ve toz, dünya yüzeyine ulaşan güneş ışığında yüzde 10’luk bir azalmaya yol açarak küresel ısı da ve yağış miktarında önemli bir düşüşe neden olur. Ani küresel soğuma mevsimlerin süresini kısaltır ve dünya çapında tarımı tehdit eder. Gıda fiyatlarındaki artış, dünyadaki yüz milyonlarca yoksul insanın yiyeceğe erişimini engeller. Şu anda zaten yetersiz beslenmekte olan insanlar, gıda tüketiminde yüzde 10’luk bir azalmanın gerçekleşmesiyle birlikte açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bulaşıcı hastalıklar ve kıtlık nedeniyle çatışmalar yaygın hale gelir.
Eğer dünyadaki tüm nükleer cephanelik kullanılırsa, stratosfere 150 milyon tonluk bir duman salınımı olur ve bu da yağışların yüzde 45 oranında azalmasına ve yüzey sıcaklığının –7 to –8°C dereceye düşmesine neden olur. Karşılaştıracak olursak, 18,000 yıl önce yaşanan son buzul çağında ortalama küresel soğuma –5°C dereceydi. Nükleer bir savaş ozon tabakasının ciddi ölçüde zarar görmesine ve insan ve hayvanların sağlığı üzerinde yıkıcı bir etkiye yol açar. Ultraviyole radyasyonda artış, deri kanseri riskinin artmasına, tarımsal ürünlerin zarar görmesine ve deniz yaşamının yok olmasına neden olur.

♦