kuzey-kore-nukleer-silah-denemesi-ican-kinama-6-ocak-2016

ICAN, Kuzey Kore’nin Nükleer Silah Denemesi Yapmasını Kınıyor6 Ocak 2016ICAN, Kuzey Kore’nin nükleer silah denemesi yapmasını kınıyor.

Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya (ICAN), Kuzey Kore’nin 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği nükleer silah denemesini şiddetle kınıyor.

Bu pervasız ve kabul edilemez davranış, nükleer silahları yasa dışı ilan etme yönünde giderek büyüyen uluslararası iradeye tamamen ters düşüyor.

Nükleer silahların herhangi bir şekilde kullanılmasının insani sonuçları çok yıkıcı olacaktır. Semipalatinsk, Marshall Adaları ve diğer yerlerde kullanılan nükleer silahlar binlerce insanı etkiledi ve etkilemeye devam edecek.

İyi niyetli bir şekilde nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması için çaba harcamak bütün devletler için yasal bir zorunluluktur.

ICAN, her tür nükleer silah denemesine şiddetle karşıdır ve henüz bu adımı atmamamış ülkeleri Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Anlaşması’na katılmaya davet eder.

Kuzey Kore’ye, nükleer cephaneliğini oluşturmaya derhal son verme ve nükleer silahsızlanma için yürütülen görüşmelere katılma çağrısı yapıyoruz.
Tıpkı kimyasal ve biyolojik silahlar gibi nükleer silahların da bir an önce yasaklanmasının zamanı geldi de geçiyor bile.

♦