DSC_1530 (Custom)

ICAN Avrupa Akdeniz Forumu sonlandı: Nükleer silahlar derhal yasaklanmalıdır!ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons – Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslar arası Kampanya) 21-22 Haziran tarihlerinde Ankara’da “Nükleer Silahların Yasaklanmasının İnsani Zorunluluk Boyutu” başlıklı uluslar arası bir konferans düzenledi. Konferansa yaklaşık 30 ülkeden, özellikle Orta Doğu, Kafkasya ve Doğu Avrupa’dan 40’a yakın aktivist ve uzman katıldı.  Katılımcılar arasında Kazakistan’dan Atom Projesi Elçisi Karipbek Kuyukov, Sırbistan’dan Misket Bombası Koalisyonu sözcüsü Branislav Kapetanović, Pax/ICAN’den Susi Snyder, Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui  ve Avusturya Büyükelçi Yardımcısı Sabine Kroissenbrunner de bulunuyordu. Katılan ülkeler arasında Arnavutluk, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Bosna, Yunanistan, Belarus, Cezayir, Gürcistan, Bahreyn, Kazakistan, Lübnan, Tunus, Fas, Fransa, İsveç ve Avusturya yer aldı.

10422927_10202385293176137_3443069895329829384_n

Birinci günü üç oturumdan oluşan konferansın ilk başlığı ‘Nükleer Silahların Yasaklanmasının İnsani Zorunluluk Boyutu’ idi. Bu oturumda Mısır’dan gelen Dr. Ahmed Sa’da nükleer silahların sağlık açısından etkilerine dikkat çekti. Sa’da, “Eğer sadece ABD elindeki nükleer silahların tamamını kullansa dünyada 2 milyar insan hayatını kaybeder. Ve eğer Hiroşima’ya atılan atom bombası büyüklüğünde bir bomba Ankara’ya atılsa anında 1.5 milyon insan ölür. İnsanlar olarak kendi hastalıklarımızı kendimiz yaratıyoruz. Nükleer silahlar da onlardan biri. Nükleer silahlar insan yapımı ve çok tehlikeli. Bu nedenle derhal yasaklanmalı ve devletlerin elinde bulunan silahlar hemen yok edilmeli” dedi.

CHP milletvekili Dr. Aytuğ Atıcı ise Orta Doğu bölgesindeki kitle imha silahlarına dikkat çekerken Türkiye’de de halen NATO Anlaşması çerçevesinde ABD’nin 90 adet nükleer bombasının bulunduğunu hatırlattı. Nükleer silahların yayılmasının önlenmesine dair anlaşmaların ve alınan önlemlerin yeterli olmadığına dikkat çeken Atıcı bu silahların herhangi bir devlet ya da devlet dışı aktör tarafından edinilmesini önleyecek bir araca ihtiyacımız olduğunu söyledi. .

ICAN Türkiye Koordinatörü Arife Köse ise nükleer silahsızlanma tartışmalarında insani yaklaşım adlı yeni bir süreçten geçtiğimizi hatırlatarak, “2013 Şubat ayında Oslo’da 120’den fazla devlet bir araya gelerek nükleer silahların insani sonuçlarını tartıştılar. Ardından ikinci konferans 2014 Şubat ayında Meksika’da gerçekleşti. Meksika’da bir araya gelen 140’dan fazla devlet nükleer silahların uzun vadeli sonuçlarını tartıştılar. Her iki konferansın ortak sonucu kazara ya da bilerek kullanılmaları durumunda oluşacak felakete müdahale etmenin mümkün olmadığı şeklinde oldu. Bu çok önemli bir süreç ve bu süreçte sivil toplumun çok önemli bir rolü var. Eğer nükleer silahlar yasaklanacaksa ki yasaklanmalı, bu bizim devletler üzerindeki basıncımız olmadan mümkün olmayacak” dedi.

DSC_0604

‘Daha Fazla Kurban İstemiyoruz’ başlıklı ikinci oturumda nükleer silah denemesi ve misket bombası mağdurları kendi kendi deneyimlerini anlatırken toplantıya Fransa’dan katılan Prof. Smail Debeche Fransa’nın Cezayir’de gerçekleştirdiği nükleer silah denemelerinin sonuçlarından bahsetti. Kazakistan’ın, eski Sovyetler Birliği’nin nükleer silah denemelerini gerçekleştirdiği Semipalatinsk’e 100 km uzaklıktaki Yegyndybulak köyünde doğan Karipbek KuyukovDünya’nın en uzak köşelerinden milyonlarca insanın sesimizi duyup bizi destekleyebildiği bir zamanda yaşadığım için çok mutluyum -seslerimiz birleşip güçlenebiliyor! İki seçeneğimiz var: hiçbir şey yapmayıp hükümetlerin meseleyi çözmesine izin vermek; veya bir araya gelip vatandaşlık ve insanî haklarımızı savunmak. Her bir bireyin kendisi, ailesi ve milletinin geleceğine karar vermeye hakkı var. Ortak amacımız insanlığı nükleer kabusundan korumak.Havamız temiz, çocuklarımız sağlıklı olsun” dedi. Konferansa Sırbistan’dan katılan ve Misket Bombası Koalisyonu Sözcüsü olan Branislav Kapetonovic ise, “Gelecekte hepimizin nükleer silahların yol açabileceği tehlikeler ve sonuçlar konusunda farkındalığı artırıcı çalışmalara katılmamız çok önemli. Biz çok zor bir iş olan misket bombalarının yasaklanmasını sağlamayı başardık. Dolayısıyla nükleer silahların da yasaklanmaması için hiçbir neden yok. Sizin katılımınız bu süreci hızlandıracak ve sizin desteğinizle nükleer silahların yasaklanmasının tartışıldığı ilk konferans gerçekleşecektir. Bu anlaşma nükleer silahların tamamen yasaklanmasını içermelidir” dedi.

‘Nükleer Silahsızlanmada Bir Sonraki Adım’ başlığını taşıyan üçüncü oturumun konuşmacıları arasında Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, Avusturya Büyükelçi Yardımcısı Sabine Kroissenbrunner, Pax/ICAN’den Susi Snyder ve IPPNW Türkiye’den Dr. Derman Boztok yer aldı. Avusturya Büyükelçi Yardımcısı Sabine Kroissenbrunner ve Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui Viyana’da yapılacak nükleer silahların insani sonuçları hakkındaki üçüncü konferansın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerken Susi Snyder ve Dr. Derman Boztok bu süreçte sivil toplumun rolüne ve katılımının ne kadar önemli olduğuna değindiler.

Konferansın ikinci gününde katılımcılar ilk gün konuşulanlar çerçevesinde ülkelerinde ve bölgelerinde Viyana Konferansı’na kadar olan süreçte yapacakları faaliyetleri konuşmak üzere atölye çalışmaları düzenlediler.

Click for English version of the Conference Press Release: Conference-Press-Release-En.

Daha fazla bilgi için:
arife@icanw.org

♦