emf-logo

ICAN Avrupa – Akdeniz Forumu: Nükleer Silahların Yasaklanmasının İnsani Zorunluluk BoyutuICAN Avrupa – Akdeniz Forumu: Nükleer Silahların Yasaklanmasının İnsani Zorunluluk Boyutu

Mevcut ve olası çatışmaların giderek arttığı günümüzde her tür kitle imha silahı insanlığa ve gezegene yönelik büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Suriye’de kullanılan kimyasal silahın sonuçları bunun ne yazık ki bölgemizdeki ve tarihteki son vahim örneğidir. Bu son örnek bize gösteriyor ki eğer bir silah mevcut ise kullanılabilir, kullanılmamasının tek garantisi varlığının sona erdirilmesidir.

Dünyada 2013 yılından bu yana nükleer silahların güvenlik ya da caydırıcılık konseptinin dışında, gezegen ve insanlık açısından oluşturduğu tehdit boyutuyla tartışılması yönünde yeni bir eğilim oluşmaya başladı. 2013 Şubat ayında Oslo’da 120 devlet temsilcisinin katılımıyla “Nükleer Silahların İnsani Sonuçları” başlıklı bir konferans düzenlendi. Bu konferansta doktorlar ve nükleer fizik uzmanları devlet temsilcilerine herhangi bir nükleer silah kullanımı durumunda insanlığın buna yanıt verecek kapasiteye sahip olmadığını ve olamayacağını anlattılar. Çünkü nükleer silahlar patlama anında yaydıkları güç, ısı ve radyasyon nedeniyle anında ve sonrasında müdahale edilmesi olanaksız silahlar. Bu konferansın ikincisi Meksika hükümetinin ev sahipliğinde 2014 Şubat ayında Nayarit’te düzenlendi. Üçüncüsü ise bu yılın Aralık ayında Viyana’da yapılacak.

Nükleer Silahların Yasaklanmasının İnsani Zorunluluk Boyutu başlıklı konferans, işte bu süreçteki tartışmaları Türkiye’ye ve bölgemize taşımak amacıyla, ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons – Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslar arası Kampanya) tarafından 21-22 Haziran tarihlerinde Ankara’da düzenlenen uluslar arası bir etkinliktir.

ICAN Avrupa Akdeniz Forumu’nun amacı, bilerek ya da kaza ile kullanıldıkları durumda hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesi ve her şeyi yok eden nükleer silahların neden yasaklanması gerektiğini anlatmaktır. Konferansa Orta Doğu, Doğu Avrupa, Kafkasya ve Avrupa’dan 20 ülkeden sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve uzmanlar katılacak.

Konferansın programı çerçevesinde daha önce kara mayınları ve misket bombalarının kurbanı olmuş ve bundan sonraki hayatını bu tür silahların tamamen ortadan kaldırılması çalışmalarına adamış kişiler, çevre hareketi temsilcileri, doktorlar ve nükleer silahlara insani yaklaşım konferanslarına ev sahipliği yapmış ve yapacak olan Avusturya ve Meksika Büyükelçilikleri yer alacak.

İki gün sürecek olan konferansa katılım ücretsizdir ve herkese açıktır.

Program ve konuşmacılar hakkında bilgi için EMF Program P3_last_Türkçe.

Ayrıntılı bilgi için:

Arife Köse (ICAN Türkiye Koordinatörü)
Tel: 0090 (538) 263 45 35
E-mail: arife@icanw.org

 

♦