hirosima-bisiklet-6-agustos-1945

Hiroşima’nın 71. Yıldönümünde Türkiye devletini İnsani Vaat belgesini imzalamaya çağırıyoruzHiroşima’nın 71. Yıldönümünde ICAN Türkiye olarak Türkiye devletini şimdiye kadar 127 devlet tarafından imzalanmış olan ve nükleer silahların yasaklanması ile ilgili yasal boşlukların ortadan kaldırılmasını vaat eden İnsani Vaat belgesini imzalamaya çağırıyoruz!

Bugün 6 Ağustos – 1945′te Hiroşima’ya atılan atom bombasının 71. Yıldönümü. 3 gün sonra, 9 Ağustos’ta yine Japonya’nın Nagazaki kentine nükleer bomba atıldı. İkinci Dünya savaşının son aşamasında ABD’nin Japonya’ya savaşın bittiği ilan edilmesine rağmen attığı bu iki atom bombasından sonra olanlar ise son derece acı:

6 Ağustos 1945 günü sabah saat 8:15′de Hiroşima’ya atılan ‘Little Boy’ aynı yılın sonuna kadar 140 bin kişinin ölümüne neden oldu ve kentin yüzde 70′i o an yerle bir oldu. Bundan üç gün sonra 9 Ağustos 1945′de Nagazaki üzerine bırakılan ‘Fatman’ adlı bomba ise yine aynı yılın sonuna kadar 90 bin kişinin ölümüne yol açtı. Bombanın düşmesiyle birlikte zemin sıcaklığı birden bire 7 bin dereceye çıktı ve gökyüzünden siyah bir radyoaktif yağmuru yağmaya başladı. Her iki kentte de hemşire ve doktorların yüzde 90′ı anında hayatını kaybetti. Hiroşima’da 45 hastaneden 42′si kullanılamaz hale geldi. Şehirdeki bulunan toplam 150 doktordan 65 tanesi anında öldü, hayatta kalanların çoğu ağır şekilde yaralandı. 1780 hemşirenin 1654′ü patlama anında hayatını kaybetti. Bomba sonucunda hayatını kaybetmeyenler ise radyasyonun etkileri nedeniyle yakalandıkları çeşitli hastalıklar nedeniyle öldüler. Böylesi bir felaketin yarattığı ve yıllardır devam eden travmanın etkilerinden bahsetmiyorum bile. Hiroşima ve Nagazaki insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden birinin açık hava müzesi gibi

Şu anda dünyada 71 yıl önce Hiroşima’ya ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından çok daha güçlü 16 bin nükleer bomba var.

Bir daha kullanılmamasının tek garantisi tamamen yasaklamak!

Aralık 2006′da, aralarında nükleer silah sahibi Çin, Hindistan ve Pakistan’ın da bulunduğu 125 ülkenin oluşturduğu Birleşmiş Milletler Genel Meclisi bütün devletlere “nükleer silahların geliştirilmesini, üretilmesini, denenmesini, mevzilenmesini, depolanmasını, nakliyatını, kullanımını ve kullanılacağına dair tehditlerde bulunulmasını yasaklayan nükleer silahların ortadan kaldırılmasını sağlayan Nükleer Silahlar Anlaşması’nı derhal imzalanması için çok taraflı görüşmelere başlamak suretiyle” nükleer silahsızlanma yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı.

Nükleer Silahlar Anlaşması’nın imzalanmasını Yalnızca devletlerin büyük bir çoğunluğu istemiyor, kamuoyu yoklamalarının da ortaya koyduğu gibi –nükleer silah sahibi devletlerin vatandaşları da dâhil olmak üzere- vatandaşların büyük bir çoğunluğu da karşı konulamaz biçimde nükleer silahsız bir gelecek istiyor.

ICAN Türkiye, bugün, Nükleer Silahlar Anlaşması’nın imzalanması yoluyla nükleer silahsızlanmanın mümkün olduğunu ve bunun son derece acil öneme sahip olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin de bu anlaşmayı imzalamasını çok önemsiyor.

Biz de ICAN Türkiye olarak başta İncirlik üssündeki nükleer başlıklı silahlar olmak üzere bütün Ortadoğu’yu, Türkiye’yi ve dünyayı tehdit eden nükleer başlıklı silahların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.

Öldürerek elde edilen sonuç hiçbir zaman kazanılmış olmayacak.

9 Aralık 2014′te 158 ülkenin katıldığı ” Nükleer Silahların İnsani Etkileri” üzerine gerçekleşen Viyana Konferansı’nın bitiminde “İnsan-i Vaat” ortaya kondu. Bu vaat, devletlere tartışmalardan nükleer silahları yasaklayacak görüşmelere geçme şansı da veriyor.

7 Aralık 2015′te BM Genel Meclisi “İnsan-i Vaad”i Karar 70/48 şeklinde kabul etmiş oldu. Oylamaya katılan 168 devletten 139′u(83%) Vaat’i imzaladı.

Bizler, ICAN Türkiye aktivistleri olarak tüm dünya liderlerini bu gerçeğin farkında olmayı ve gereğini yapmaya davet ediyoruz. Bu durumun gereği, şimdiye kadar uluslararası bir anlaşma ile yasaklanmamış tek kitle imha silahı olan nükleer silahları bir an önce herkes için yasaklayacak bir anlaşmanın görüşmelerine hemen başlamaktır. Ayrıca ICAN Türkiye olarak Türkiye devletini böyle bir sürecin başlamasını açıkça desteklemeye ve şimdiye kadar 127 devlet tarafından imzalanmış olan ve nükleer silahların yasaklanması ile ilgili yasal boşlukların ortadan kaldırılmasını vaat eden İnsani Vaat belgesini imzalamaya çağırıyoruz.

Tüm dünyada nükleer silahlar imha edilsin!

ican-genclik-logotype

♦