hiroşima1

Hiroşima ve Nagazaki BombalamalarıJaponya’ya 1945’te atılan iki atom bombası, yüzbinlerce kişinin ölmesine ve sakatlanmasına neden oldu ve bu bombaların etkileri hala günümüzde devam ediyor.
6 Ağustos 1945’de Hiroşima’ya atılan atom bombası, 15,000 ton TNT’ye eşit gelecek patlayıcı güce sahipti. Bu bomba, şehirde bulunan binaların yüzde 70’inin yanmasına ve 1945 yılı sonu itibariyle 145,000 kişinin ölmesine ve hayatta kalanlar arasında da kanser ve kronik hastalıkların ortaya çıkmasına neden oldu. Üç gün sonra Nagazaki üzerine atılan ve biraz daha büyük olan plütonyum bombası, şehrin 6.7 km2’sini dümdüz etti ve 1945 yılı sonu itibariyle 74,000 kişinin ölmesine neden oldu. Yüzey ısısı 4,000°C’ye ulaştı ve radyoaktif yağmurlar başladı.

Tıbbi yanıt

hiroşima2

Hiroşima’da, doktorların ve hemşirelerin yüzde 90’ı öldü ya da yaralandı; 42-45 hastane çalışamayacak kadar zarar gördü; ve kurbanların yüzde 70’i, başta ağır yanıklar olmak üzere, ciddi yaralanmalarla karşı karşıya kaldı. Dünyadaki bütün yanık yatakları, tek bir nükleer bombanın atıldığı tek bir şehirde hayatta kalanlara hizmet vermeye yetecek sayıda değildi. Hiroşima ve Nagazaki’de, kurbanların çoğu, acılarını azaltacak herhangi bir tedavi görmeden ölmek zorunda kaldı. Bombalamadan sonra yardım etmek için şehre gelenlerden bazıları rasdyasyondan dolayı öldü.

Uzun dönemli etkileri

Bombalamadan beş-altı yıl sonra hayatta kalanlar arasında kan kanseri vakaları önemli ölçüde arttı ve on yıl sonra, kurbanlarda tiroid, göğüs, akciğer ve diğer kanser türleri görülmeye başlandı. Hayatta kalanlar arasında, radyasyona maruz kalmış olmanın yol açtığı riskler yaşamları boyunca, hatta bugüne kadar devam etti. Bombalama sırasında hamile olan kadınlarda düşük ve ölü doğum yapma oranı arttı. Ana rahminde radyasyona maruz kalan çocuklarda zihinsel yetersizlikler, gelişim bozuklukları ve kanser daha fazla görüldü.

♦