peace-lanterns-in-hiroshima

ICAN Türkiye HakkındaICAN Türkiye, 60’dan fazla ülkede 200’ün üzerinde organizasyonla birlikte çalışan ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons – Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Kampanya)’in bir parçası olarak, nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasını öngören bir anlaşmanın derhal imzalanması hedefler.

Böyle bir Nükleer Silahlar Anlaşması, nükleer silahların üretimini, test edilmesini, bu silahlara herhangi bir ülke tarafından sahip olunmasını ve herhangi bir ülkenin bu silahları kullanmasını yasaklamalı ve varolan nükleer silahların üzerinde anlaşmaya varılmış bir tarih aralığı içerisinde yok edilmesi için gerekli mekanizmaları oluşturmalıdır.

ICAN Türkiye bu genel hedef çerçevesinde Türkiye’de yürüttüğü çalışmalarında üç noktaya odaklanmaktadır:

  1. Nükleer Silahlar Anlaşması: Türkiye, böylesi bir anlaşmanın imzalanmasını desteklediğini ilan etmeli ve bu anlaşmanın gerçeğe dönüşmesi için üzerine düşenleri yerine getirmelidir.
  2. İncirlik Üssü: Türkiye’de, NATO anlaşması çerçevesinde, İncirlik Üssü’nde ABD’ye ait 90 adet nükleer başlık bulunmaktadır. Bu nükleer başlıkların varlığı hem Türkiye’yi hedef haline getirmekte hem de olası bir kullanım durumunda bu üs çevresinde yaşayan insanlar ve çevre açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Ayrıca, ABD’nin bu silahları İncirlik Üssü’ne yerleştirmesi ve Türkiye’nin bunu kabul etmesi, hem ABD’nin hem de Türkiye’nin taraf olduğu NPT’ye aykırıdır. İncirlikte’ki nükleer silahlar, tıpkı Yunanistan ve Almanya’da olduğu gibi kaldırılmalıdır.
  3. Nükleersiz Ortadoğu Konferansı: Türkiye, bu yılın sonunda Finlandiya’nın Helsinki kentinde toplanması planlanan Nükleersiz Ortadoğu Konferansı’nın gerçekleşmesi ve başarıya ulaşması için üzerine düşeni yapmalı, bölgede barışı öne çıkaran bir rol oynamalıdır.

Hareketi İnşa Etmek

ICA​N çalışmalarına ilk olarak 2007 yılında başladı. ICAN’ in ortaya çıkışını sağlayan temel gelişme, NPT (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması)’nın 2005 yılında gerçekleşen Gözden Geçirme Konferansı’nın nükleersiz bir dünya hedefine ulaşma yönünde adım atma konusunda başarısız olması oldu. ICAN, kurulduğu günden beri, nükleer silahların tamamen yasaklanmasını sağlayan bir anlaşmanın imzalanmasını sağlayacak hareketin inşası için çalışıyor.

Bugüne kadar nükleer silahların sayısının azaltılması ya da sınırlandırılması için iki taraflı ya da çok taraflı sayısız anlaşma imzalandı. Ancak bunların hiçbirisi nükleersiz bir dünyanın oluşmasını sağlayamadı. Biz, nükleersiz bir dünyaya giden yolun, sınırlandırma ya da sayı azaltmaktan değil, nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasından geçtiğine inanıyoruz.

Ancak, böylesi bir andlaşmanın imzalanması sivil toplumun, nükleer karşıtlarının katkısı olmaksızın başarılamaz.

Bugüne kadar tüm dünyada 60’dan fazla ülkede 200’ün üzerinde organizasyon ICAN’ i desteklediğini açıkladı. Bu sayı giderek artmaya devam ediyor ve sizin de katkılarınızla nükleersiz bir dünyanın rüya olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşeceğine eminiz.

♦