sıra 2 resim

Don’t Bank on the Bomb 2014 Raporu yayınlandıFinans kuruluşları nükleer silah üreticilerine 402 milyar dolar yatırım yaptı.

Küresel finans kuruluşları nükleer silah üreticilerine 402 milyar dolar yatırım yaptı. Hollandalı barış örgütü PAX tarafından yayınlanan Don’t Bank on the Bomb Raporu, nükleer silahların üretimi, bakımı ya da depolanmasında yer alan 28 şirkete yatırım yapan 411 banka, sigorta şirketi ve emeklilik fonu olduğunu tespit etti. Nükleer karşıtı aktivistler, raporda yer alan verilere dayanarak, finans kuruluşlarını ve hükümetleri kitle imha silahlarına yatırım yapmamaya çağırıyor. PAX tarafından hazırlanan rapor giderek daha fazla sayıda finans kuruluşunun nükleer silahlarla ilişkilenmenin kötü olduğunu fark ettiğini ve nükleer silahlara yatırım yapmayı yasaklayan bir politikayı benimsediğini gösteriyor. Fakat bu politikalar nükleer silahlara yapılan yatırımın miktarının azalmasına yol açmadı. Raporun yazarlarından Susi Snyder, “Hiçbir banka, sigorta şirketi ya da emeklilik fonunun kitle imha silahlarının üretimiyle ilgili herhangi bir iş yapan herhangi bir şirketle finansal bağı olmamalı. Nükleer bir patlama olması durumunda böyle bir patlamanın insani sonuçları on yıllar boyunca görülecek ve bu sonuçları ortadan kaldıracak bir insani müdahale imkansız olacak. Bunun olmasını önlemenin tek yolu nükleer silahları hemen şimdi ve sonsuza kadar yasaklamak ve var olanları ortadan kaldırmak. Bu insanlık dışı ve ayrım gözetmeyen silahları dışlamak ve yapılan yatırımların dışında brakmak işe yarayacaktır” diyor.

İlk 10 yatırımcı: 175 milyar dolar

İlk 10 yatırımcı, nükleer silah üretimine katkı sağlayan 28 şirkete 175 milyar dolar yatırdı. Fransız BNP Baribas dışında, ilk 10’da yer alan bütün finans kuruluşları ABD’de bulunuyor. İlk üç sırada yer alanlar – State Street, Capital Group and Blackrock – toplam 80 milyar dolar yatırım yaptılar. Avrupa’da nükleer silah üreticilerine en çok yatırım yapanlar ise BNP Paribas (Fransa), Royal Bank of Scotland ve Barclays (İngiltere). Asya’daki en büyük yatırımcılar Mitsubishi UFJ Financial ve Sumitomo Mitsui Financial (Japonya) ve Life Insurance Corporation of India (Hindistan).

Onur listesi

Rapordaki Onur Listesi’nde yer alan sekiz finans kuruluşunun da gösterdiği gibi nükleer silah üreticilerine yatırım yapmak bir zorunluluk değil tercih. Bu kuruluşların sahip olduğu politika onların nükleer silahlar ile herhangi bir ilişkisi olan bir şirkete yatırım yapmalarını engelliyor. Bu kuruluşlar İtalya, Hollanda, Norveç ve İsveç’te bulunuyor. Susi Snyder, “Nükleer silahlar ile ilişkisi olan şirketlere yatırım yapmayı engelleyen bir politikaya sahip olmak şirketlere nükleer silahlar ile ilişkilendikleri taktirde meşruluklarını kaybedecekleri ve kötü yatırım olarak algılanacakları mesajını veriyor. Dolayısıyla aynı etik itirazdan yola çıkarak bu tür yatırımı yasaklayan bir politikanın birkaç finans kuruluşu tarafından bile benimsenmesi bir şirketin stratejik yöneliminde büyük bir etkiye sahip olabilir” diyor.

İnsani sonuçlar

Aralık ayında Avusturya hükümeti, nükleer silahların insani sonuçları üzerine üçüncü hükümetler arası konferansa ev sahipliği yapacak. Norveç ve Meksika’da düzenlenen konferansların ardından 150’den fazla devlet nükleer silahlar ile ilgili riskleri ve sonuçları konuşmak üzere bir araya gelecek.

Ayrıntılı bilgi için: arife@icanw.org

sıra 2 foto

♦