1

Avusturya nükleer silahların yasaklanması için çalışmaya söz verdi9 Aralık 2014 - Nükleer silahlar ile ilgili insani inisiyatif 2015’de nükleer silahları yasaklayan süreci başlatmalı

Viyana’da gerçekleşen Nükleer Silahların İnsani Sonuçları Üzerine Konferans’ta 44 devletin nükleer silahların yasaklanması çağrısı yapmasının ardından Avusturya sonuç deklarasyonunu açıklayarak Avusturya’nın bundan sonra nükleer silahların yasaklanması ve tamamen ortadan kaldırılması için yasal boşluğu doldurmaya ve bu amacı gerçekleştirmek için diğerleriyle birlikte çalışmaya söz verdi.

ICAN (Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslar arası Kampanya) sözcüsü Beatrice Finn, “Bütün devletler, Avusturya’nın nükleer silahların tamamen yasaklanması için çalışmak konusunda verdiği söze katılmalı” diye konuştu.

Finn, “Önümüzdeki yıl Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının 70. Yıldönümü. Bu, nükleer silahları tamamen yasaklayan bir anlaşmanın görüşmelerine başlamak için çok iyi bir fırsat” diye ekledi.

Viyana Konferansı’nda nükleer silahların yasaklanmasını destekleyen devletler arasında şunlar bulunuyor: Avusturya, Bangladeş, Brezilya, Burundi, Çad, Kolombiya, Kongo, Kosta Rika, Küba, Ekvator, Mısır, El Salvador, Gana, Guatemala, Guinea Bissau, Vatikan, Endonezya, Jamaika, Ürdün, Kenya, Libya, Malawi, Malezya, Mali, Meksika, Mongolya, Nikaragua, Filipinler, Katar, Saint Vincent ve Grenadines, Samoa, Senegal, Güney Afrika, Tayland, Timor Leste, Togo, Trinidad ve Tobago, Uganda, Uruguay, Venezuela, Yemen, Zambia, ve Zimbabwe.

Bu devletler nükleer silahları yasaklayan bir anlaşmayı desteklediklerini Viyana’da nükleer silahların kaza ile ya da bilerek kullanılması durumunda oluşabilecek sonuçların tartışıldığı konferansta ilan ettiler.

Avustralya, Kazakistan, Marshall Adaları ve ABD’de gerçekleştirilen nükleer silah denemelerinden etkilenenler konferansta yaşadıklarını anlattılar. Onların yaptığı konuşmalar, bu konuda çeşitli veriler sunan diper araştırmaları destekler nitelikteydi.

Japonya merkezli bir STK olan Barış Gemisi’nden Akira Kawasaki, “Nükleer silahların herhangi bir şekilde kullanılmasının sonuçları yıkıcı, çok uzun süreli ve kabul edilemez olacaktır. Hükümetler, sadece bu kanıtları ve insanların anlattıkları hikayeleri dinlemekle yetinemezler. Harekete geçmek zorundalar. Tek çözüm nükleer silahların yasaklanması ve tamamen ortadan kaldırılması ve bunu yapmaya hemen başlamak zorundayız” dedi.

Yıllar boyunca nükleer silahlar konusundaki tartışmalara birkaç nükleer silah sahibi devlet yön verdi. Bu devletlerin elinde halen 16,000 adet nükleer savaş başlığı bulunuyor. Nükleer silahlar ile ilgili başlayan bu insani süreç tartışmanın yönünü değiştirdi ve nükleer silah sahibi olmayan devletlerin tartışmaya yön vermesinin olanağını yarattı.

Nükleer silahlar, diğer kitle imha silahlarından farklı olarak –kimyasal ve biyolojik silahlar – henüz uluslar arası bağlayıcı bir anlaşmayla yasaklanmış değil. Viyana’da gerçekleşen tartışmalar, uluslar arası toplumun böyle bir anlaşmayı talep ettiğini gösterdi. Papa Francis konferansa gönderdiği mesajda, nükleer silahların sonsuza kadar yasaklanması gerektiği çağrısını yaptı.

Nükleer silahların insani sonuçları hakkında bir önceki konferansa ev sahipliği yapan Meksika, bunun için diplomatik sürecin başlaması çağrısı yaptı ve Güney Afrika bu konudaki dördüncü konferansa ev sahipliği yapmayı düşündüğünü söyledi.

İngiltere merkezli bir STK olan Article 36’dan Thomas Nash, “Viyana’da olan herkes nükleer silahlar konusunda yeni bir şeyin başlıyor olduğunu rahatlıkla söyleyebilir. Nükleer silahların insani sonuçlarına odaklanan üç konferans geçirdik ve şimdi Avusturya’nın verdiği söz ile birlikte nükleer silahları yasaklayan bir anlaşmaya giden diplomatik sürece başlamak için gerekli her şeye sahibiz” dedi.

♦